Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Am cumparat un apartament la mansarda unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Am cumparat un apartament la mansarda unui bloc nou, ...

Buna ziua! Am cumparat un apartament la mansarda unui bloc nou, dar din cauza unor vecini plecati in strainatate si despre care nu stim nimic, noi, cei de la etajul 7, nu putem deveni proprietari. Am inteles de la dezvoltator ca fiecare vecin trebuie sa dea o declaratie prin care sunt de acord cu diminuarea cotei indivize. Exista vreo lege care permite altor vecini sa ne dea mai mult din cota lor indiviza, pentru a acoperi si cotele celor de la care nu putem obtine acordul diminuarii cotei indivize?
In cazul nostru, sunt 2 vecini plecati in strainatate si nu avem cum sa-i contactam. Pana nu cedeaza fiecare vecin o particica din cota indiviza, noi, cei de la mansarda nu avem teren pentru intabulare.Ce ar trebui sa facem mai in situatia aceasta?Cadastristul spune ca pana nu va avea acordurile de diminuare a cotei indivize, de la toti locatarii...nu putem depune acte la OCPI.
Astept cu interes un raspuns din partea dvs, cat mai curand posibil.
Multumesc frumos!
Ați cumparat un apartament dar din cauza unor vecini nu puteți deveni proprietari.
Cand cumperi un apartament devii proprietar dacă actele sunt în regulă, independent de vecinii plecati in străinătate sau rămași în țară.
Cred că problema e in altă parte,nu la vecini.
mitabiciclista, utilizator
Daca ati incheiat documente legale achizitie bun imobil,in baza contractului de achizitie ati devenit proprietarul bunului imobil
Este problema stricta a dezvoltatorului cum a inteles sa edifice mansarda imobilului-daca a respectat proiectul initial al constructiei