Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Transfer bani in contul personal de la parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Transfer bani in contul personal de la parinti

Daca parintii imi transfera o suma de bani in contul meu si precizeaza la detalii de transfer online DONATIE , banii o sa intre la partaj sau nu in caz de divort ?
SorinGeo, utilizator
Nu intra la partaj, dar trebuie dovedit sa banii din cont provin din donatie.
Ce intelegi prin dovada ? Transferul este facut din contul pe numele unuia din parinti si la detalii se scrie DONATIE. Nu este suficient ca dovada ?
E buna dovada asta, dar mai qvei nevoie si de extras de cont ca poate dvs ati cheltuit la pacanele banii din donatie și apoi ati depus bani comuni in cont.
Bine inteles, totul e documentat dar ma gandeam initial ca extrasul de cont nu e suficient, ar fi nevoie si de un Act notarial de donatie la transferul banilor online.
corect e sa faceti si contract notarial daca suma depaseste 25 mii lei.
( offtopic- asta e limita in codul civil, insa suma reprezenta ceva in 2011 la adoptarea noului cod, acuma e mai nimic)
gi-jane2, moderator