Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Mai multe familii suntem de 26 de ani ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Mai multe familii suntem de 26 de ani proprietarii ...

Bună seara.

Mai multe familii suntem de 26 de ani proprietarii unor locuințe într-un cartier din RM VALCEA .
Aceste locuințe au fost cândva locuințe de serviciu, oferite spre închiriere de către societatea la care erau angajați părinții noștri.

In 1997 locuințele au fost puse în vânzare,deci noi am devenit proprietari cu contract de vânzare - cumpărare între noi și S.C. GOVORA S.A. (așa se numea societatea).
Precizez că este vorba de o locuință în suprafață de 30 mp și o curte de 150 mp.

Din cate știam noi, terenul pe care sunt amplasate locuințele noastre,aparținea OLTCHIM - ului.
Acum ,terenul respectiv a fost cumpărat de către 2 persoane, și ni se cere o sumă ( foarte mare) pentru terenul pe care noi locuim .
Aș avea câteva întrebări:

1. Terenul de sub locuință este dobândit de noi, in momentul in care am cumpărat locuința?

2. Ce se poate întâmpla în cazul în care nu suntem dispuși să cumpărăm terenul?

3. Există posibilitatea ca noul proprietar să solicite demolarea acelor locuințe ,in cazul in care refuzăm cumpărarea terenului?

Vă mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
1. da, sau nu. in functie de ceea ce scrie in contractul de vanzare;
2. va trebui sa platiti chirie;
3. nu, fiindca locuintele sunt ale dvs.
si o intrebare: i-a trecut prin cap vreunuia dintre proprietari sa-si intabuleze imobilul?