Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Am avut o proprire pe salariu(primind ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Am avut o proprire pe salariu(primind banii în mana) ...

Bună ziua!
Am avut o proprire pe salariu(primind banii în mana) și pe contul bancar.
Întrebarea mea este cum pot recupera banii de la angajator care el i-a oprit din salariu dar nu i-a achitat către executor?
Multumesc!
Are executorul pârghii să execute silit angajatorul, daca nu a virat banii.
Poate cere în instanță validarea popririi, deci poate bloca conturile angajatorului.
Dacă angajatorul a oprit bani din salariu și nu i-a virat către executor este caz penal. Cel mai bine este să vorbiți cu executorul despre această situație. Dvs. nu aveți temei legal să recuperați sumele de bani reținute de angajator pentru executarea obligației din dosarul execuțional.