avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va salut ! Sunt angajat la o institutie bugetara. In ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va salut ! Sunt angajat la o institutie bugetara. In urma unui ...

Va salut !
Sunt angajat la o institutie bugetara.
In urma unui proces colectiv,am avut castig de cauza in doua procese,pentru niste drepturi banesti.
Dupa calcul,institutia a achitat aceste drepturi,conform legii,in 5 transe.
In prezent,am incasat transa 5 din unul,si sunt la transa 3 in altul.
In urma unor intarzieri,parte din colegii mei au apelat la un executor judecatoresc si la un expert contabil,suspiciunea fiind cum ca aceste transe,nu au fost calculate conform legii,respectiv ordinelor ministeriale si sentintelor....in speta,nu au fost transele actualizate cu rata inflatiei si dobanda aferenta.
La inteventia sindicatului,a fost depus un memoriu la ministerul de care apartinem,si la institutia la care sunt angajat.
Daca raspunsul ministerului a fist clar si concis,cel a institutiei a fost stupefiant.
Au calculat inflatia si rata dobanzii acestor transe,la data sentintei definitive...adica acum 5 ani...fara a respecta sentinta si ordinul de ministru,care spune clar...Se calculeaza inflatia si dobanda pe fiecare transa,adica se actualizeaza.
Intre timp,am primit transa 5 si transa 3.
Colegii care au apelat la un executor si la un expert contabil agreat de tribunal,inca nu.
Insa au primit raspuns favorabil ,...institutia e obligata la plata ,cu inflatia si dobanda actualizata pe toti anii.
Diferentele intre ce trebuiau sa incaseze,si ce a calculat expertul contabil,sunt foarte mari...
Intrebarea me este urmatoarea:
Ce putem face noi,cei care am incasat deja aceste transe,insa nu actualizate corect,cum sunt la colegii care asteapta punerea in aplicare a executorului,cu noul calcul facut de expertul contabil
Exista vreo cale de atac ?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:17, 8 Aprilie 2023
Depinde perioada in care ati incasat acele sume .. pentru ce este peste trei ani, nu cred ca mai puteti face ceva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Aprilie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent.....! dana131 dana131 Va rog un ajutor din partea dumv, pentru a -mi recupera salariile castigate in instanta ce trebuie sa fac mai departe ?ce acte imi trebuiesc la executor ... (vezi toată discuția)
Executare silita angajator rosu gheorghe rosu gheorghe In noiembrie 2009 am dat in judecata angajatorul si am cerut in instanta sa mi se recalculeze toate drepturile salariale pe ultimii trei ani (incepand cu nov. ... (vezi toată discuția)
Am hotararea cu dispozitivul urmator : obliga paratul la plata ... tory_bei tory_bei CALCUL CORECT SALARII RESTANTE Am hotararea cu dispozitivul urmator : Obliga paratul la plata diferentelor salariale actualizate cu indicele de inflaţie ... (vezi toată discuția)