Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va salut ! Sunt angajat la o institutie bugetara. In ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va salut ! Sunt angajat la o institutie bugetara. In urma unui ...

Va salut !
Sunt angajat la o institutie bugetara.
In urma unui proces colectiv,am avut castig de cauza in doua procese,pentru niste drepturi banesti.
Dupa calcul,institutia a achitat aceste drepturi,conform legii,in 5 transe.
In prezent,am incasat transa 5 din unul,si sunt la transa 3 in altul.
In urma unor intarzieri,parte din colegii mei au apelat la un executor judecatoresc si la un expert contabil,suspiciunea fiind cum ca aceste transe,nu au fost calculate conform legii,respectiv ordinelor ministeriale si sentintelor....in speta,nu au fost transele actualizate cu rata inflatiei si dobanda aferenta.
La inteventia sindicatului,a fost depus un memoriu la ministerul de care apartinem,si la institutia la care sunt angajat.
Daca raspunsul ministerului a fist clar si concis,cel a institutiei a fost stupefiant.
Au calculat inflatia si rata dobanzii acestor transe,la data sentintei definitive...adica acum 5 ani...fara a respecta sentinta si ordinul de ministru,care spune clar...Se calculeaza inflatia si dobanda pe fiecare transa,adica se actualizeaza.
Intre timp,am primit transa 5 si transa 3.
Colegii care au apelat la un executor si la un expert contabil agreat de tribunal,inca nu.
Insa au primit raspuns favorabil ,...institutia e obligata la plata ,cu inflatia si dobanda actualizata pe toti anii.
Diferentele intre ce trebuiau sa incaseze,si ce a calculat expertul contabil,sunt foarte mari...
Intrebarea me este urmatoarea:
Ce putem face noi,cei care am incasat deja aceste transe,insa nu actualizate corect,cum sunt la colegii care asteapta punerea in aplicare a executorului,cu noul calcul facut de expertul contabil
Exista vreo cale de atac ?

Depinde perioada in care ati incasat acele sume .. pentru ce este peste trei ani, nu cred ca mai puteti face ceva.
Cornel Vasile, Consilier juridic