Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, sunt chemat drept martor la un proces ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, sunt chemat drept martor la un proces penal si nu ...

Bună ziua, sunt chemat drept martor la un proces penal si nu vreau să mă prezint. Ce se poate întampla cel mai grav? Am înteles că pot primi o amenda si pot veni jandarmii să ma ducă la proces, dar in afara de asta pt fi acuzat de ceva? Ce se intampla daca nu ma prezint nici in ruptul capului?
Preferati sa fiti adus cu mandat si sa platiti si amenda?
Daca intentionati sa nu va prezentati nici in ruptul capului,initial instanta de judecata va dispune amendarea dv dupa care va solicita politiei sa va aduca la instanta cu mandat de aducere
Da, atat pot păți?

gi-jane2 a scris:

Preferati sa fiti adus cu mandat si sa platiti si amenda?