avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! Sant angajat ...

Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! Sant angajat ca referent( casier ) la Primarie cu contract individual de munca din anul 2004. Am o vechime pe cartea de munca de 40 ani si 8 luni lucrati efectiv (25% vechime) Care este salariu net pe care trebuie sa-l incasez? ! Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 10 Aprilie 2023
fogorosionel, utilizator
Salariul minim e acelasi pt toata lumea, dar nu cred ca dvs sunteti angajat pe minim. Peste salariul de baz pe care îl aveti, se pune procentul pt vechime in munca, indice pt profesie etc.
Nu va da fluturas de salariu? Acolo scrie tot.
Despre ce Primarie vorbiti si ce functie ocupatie aveti?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Scrie ca e casier
La casierie după norma de incadrare a unui casier cu contract individual de munca din 2004 a fost stabilita cu un coeficient de 1,54 dar Primariinu se prea respecta...
Ultima modificare: Marți, 11 Aprilie 2023
fogorosionel, utilizator
Despre ce Primarie este vorba ?

OUG 168/2022 crește salariile de funcție cu 10% față de nivelul din decembrie 2022 dar fără să poată fi depășit nivelul stabilit în anexele la Legea-cadru nr. 153/2017 pentru anul 2022 (valoarea de referință a coeficientului 1 fiind 2500 lei). Ordonata ține pe loc în continuare legea-cadru care pentru anul 2023 ar fi permis calcularea salariilor prin multiplicarea coeficienților de ierarhizare cu salariul minim brut (3000 lei cu evoluție ulterioară).

Ultima modificare: Marți, 11 Aprilie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Vechimea introdusa in salariu? DespinaM DespinaM Muncesc din 1985 cu o intrerupere de 9 luni pentru crestere copil in perioada iunie 1993-februarie 1994. Am aproximativ 30 de ani de activitate. Nu mica mi-a ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim ... oana05 oana05 Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim pe economie nu cresc salariile tuturor angajatilor calculand asa cum scrie in L153 ... (vezi toată discuția)
Salariu de incadrare ceaunica ceaunica Buna ziua, am fost incadrat ca personal contractual clasa 53, coeficient 3,61 cu un salariu brut de incadrare de 1023 lei la care se calculeaza un spor de ... (vezi toată discuția)