Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! Sant angajat ...

Buna ziua , vin si eu cu o intrebare la dumneavoastra! Sant angajat ca referent( casier ) la Primarie cu contract individual de munca din anul 2004. Am o vechime pe cartea de munca de 40 ani si 8 luni lucrati efectiv (25% vechime) Care este salariu net pe care trebuie sa-l incasez? ! Va multumesc!
fogorosionel, utilizator
Salariul minim e acelasi pt toata lumea, dar nu cred ca dvs sunteti angajat pe minim. Peste salariul de baz pe care îl aveti, se pune procentul pt vechime in munca, indice pt profesie etc.
Nu va da fluturas de salariu? Acolo scrie tot.
Despre ce Primarie vorbiti si ce functie ocupatie aveti?
Scrie ca e casier
La casierie după norma de incadrare a unui casier cu contract individual de munca din 2004 a fost stabilita cu un coeficient de 1,54 dar Primariinu se prea respecta...
fogorosionel, utilizator
Despre ce Primarie este vorba ?

OUG 168/2022 crește salariile de funcție cu 10% față de nivelul din decembrie 2022 dar fără să poată fi depășit nivelul stabilit în anexele la Legea-cadru nr. 153/2017 pentru anul 2022 (valoarea de referință a coeficientului 1 fiind 2500 lei). Ordonata ține pe loc în continuare legea-cadru care pentru anul 2023 ar fi permis calcularea salariilor prin multiplicarea coeficienților de ierarhizare cu salariul minim brut (3000 lei cu evoluție ulterioară).

Cornel Vasile, Consilier juridic