Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de Proprietari poate sa desfasoare lucrari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de Proprietari poate sa desfasoare lucrari de reparatie ...

Asociatia de Proprietari poate sa desfasoare lucrari de reparatie hidroizolatie acoperis cu persoane fizice, in loc de firme autorizate? Este legal ca asociatia de proprietari sa plateasca persoane fizice pentru astfel de lucrari?
Face asta pentru ca este mai ieftin. Probabil li se face un contract de prestari servicii (conventie civila).
Este legal.
Legea nr 196/2018 prevede concret procedura de executare lucrari la parti comune condominiu
Legal este ca asociatia de proprietari sa execute lucrari de reparatii si intretinere parti comune prin persoane juridice autorizate care la finalul executiei elibeereaza documente justificative si garantie
Multumesc ptr raspuns.