Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ajutor social
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ajutor social

Buna seara,
O familie compusa din 4 persoane 2 adulti+2 copii minori cu un venit de 880 ron reprezentand ICC-600 RON+ 80 RON ALOCATIILE COPIILOR,poate beneficia de ajutor social? Care sunt primii pasi ce trebuie parcursi?
Care este venitul minim garantat?
Cum se calculeaza el?
Ce conditii trebuie indeplinite pentru a beneficia de A.S. in afara de inspectia celor de la primarie?
Va multumesc
Acte necesare:
Livretul de familie eliberat de serviciul de stare civilă al primăriei de domiciliu;
Buletin de identitate, carte de identitate, carte provizorie de identitate;
Certificat de căsătorie;
Certificat de deces (acolo unde este cazul);
Certificat de naştere pentru copiii până la 18 ani;
În cazul divorţului cu copii, se va prezenta hotărârea judecătorească în care se va face referire la încredinţarea minorului şi obligaţia legală de întreţinere;
Pentru copilul dat spre adopţie, se va prezenta hotărârea judecătorească de adopţie;
Pentru copilul dat în plasament familial sau încredinţat, se va prezenta hotărârea comisiei privind protecţia copilului;
În cazul în care pentru un copil s-a stabilit tutela sau curatela, se va prezenta dispoziţia primarului eliberată de serviciul autoritate tutelară;
Hotărârea judecătorească prin care soţul/soţia este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, sau execută o pedeapsă privată de libertate şi nu participă la întreţinerea copiilor;
Adeverinţa de şcoală în care se va specifica dacă copilul primeşte alocaţie de stat şi dacă beneficiază de bursă se va specifica cuantumul, document care va fi prezentat din 3 în 3 luni;
Certificat de venituri eliberat de Administraţia Finanţelor Publice Sector 6 (str. Popa Tatu nr. 7) din care să rezulte dacă realizează venituri din activităţi pe cont propriu, şi declaraţie notarială pe propria răspundere, documente care vor fi prezentate din 6 în 6 luni;
Adeverinţa de salariat, în care se va specifica salariul net şi bonuri de masă, document care va fi prezentat din 6 în 6 luni;
Talon şomaj, talon pensie (pentru toate categoriile de pensii);
În cazul familiilor cu reşedinţă, sau cei care trăiesc pe raza sectorului 6, se va prezenta adeverinţa de la primarul localităţii de domiciliu, din care să rezulte că nu beneficiază de alocaţie familială complementară conform O.U.G nr.105/2003 şi certificat de venituri din care să rezulte dacă obţine venituri din activităţi pe cont propriu;
Orice alte acte pentru dovedirea componenţei familiei şi veniturile realizate de membrii familiei;
Dosar cu şină.

Condiţii de acordare:
Cererea pentru acordarea alocaţiei familiale complementare, precum şi celelalte acte doveditoare privind componenţa familiei şi veniturile realizate, se înregistrează la Serviciul Ajutor Social (Primarie pentru unele localitati).
Pentru soluţionarea cererii privind alocaţia familială complementară, se va efectua ancheta socială la locul unde solicitantul împreună cu familia sa locuieşte, ori la locul desemnat de solicitant în cazul celor fără locuinţă.
Stabilirea sau respingerea dreptului la alocaţia familială complementară, se face prin dispoziţia scrisă a primarului.
În vederea urmăririi respectării condiţiilor de acordare a alocaţiei familiale complementare, se efectuează anchete sociale la interval de 6 luni.

Pentru ajutorul social ar trebui sa aveti un venit per familie de 4 persoane mai mic de 390 lei. In familia dvs sunt urmatoarele venituri : 2 alocatii ( 42*2 = 84 ron) si o indemnizatie de somaj ( minim 450 ron), deci depasiti acest prag maxim pentru acordarea ajutorului social.
Kitte, utilizator