Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fractiunea 4 h si 8 h in aceeasi luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fractiunea 4 h si 8 h in aceeasi luna

Buna,
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind urmatoarea situatie: calculez salariile pentru o firma si au un angajat care in cursul unei luni i s-a modificat fractiunea de la 4h ore la 8h (incepand cu 07.01.2010) prin act aditional. Intrebarile mele sunt:
1. Este legal acest act aditional?
2. Cum sa il trec in pontaj, cu cate ore? dar in statul de plata?...
3. Cum il trec in declaratii (cas, somaj)?
Multumesc anticipat.

Actul aditional este valabil iar de la data incheierii sale urmeaza sa fie pontat la 8 h si sa i se plateasca toate contributile la aceste venituri
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez ca i s-a modificat si salariul, tot cu aceaasta data (07.01.2010). Pentru perioada 01.01.2010 - 06.01.2010 ii calculez orele lucrate cu vechiul salariu.... insa e aiurea, ca in statul de plata apare fractiunea de 8 h si 148 h lucrate... si in declaratii la fel. :(
Multumesc.
Majoritatea programelor de contabilitate, nu accepta aceste schimbari pe parcursul unei luni! Ele trebuiau facute cu data de 1 a lunii si nu mai aveti bataile de cap de acum ... ;)
Nu ma intelegeti gresit ca ar fi gresit un astfel de act aditional, insa acum o sa va dea batai de cap sa calculati salariul pe stat, contributiile catre stat, sanatate, CAS, somaj, etc. Pe viitor incercati sa faceti astfel de modificari (norma si salariu) cu data de 1 a lunii ... ;)