Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ștergere suma fictiva prin decizie CEX
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ștergere suma fictiva prin decizie CEX

Bună ziua. Este posibil (și legal) ca prin decizie a CEX în ședința extraordinara sa se anuleze o suma fictiva (considerabila, peste 10mii lei) din evidentele contabile? Suma este "moștenită" de la vechea administrație de mulți ani, dealtfel a și existat un proces, însa asociația a pierdut. Banii sunt în acte deci, însă ei fizic n-au fost nicicând. Mulțumesc
Sunt o datorie a cuiva (un proprietar ) si asociatia pierdut procesul?
ce reprezinta cei 10.000lei?

w_v_w_v a scris:

Sunt o datorie a cuiva (un proprietar ) si asociatia pierdut procesul?
ce reprezinta cei 10.000lei?

Fond de rulment din ani anteriori și alte sume de la vechea administrație, un fel de poveste clasica a administratorului care a "fugit" cu banii, doar ca în acest caz a existat un proces și nu s-a putut dovedit contrariul
Bună ziua, Suma fictiva nu exista în acte. Un lucru clar însă există, orice plus undeva este un minus altundeva și viceversa. Trebuie văzut în primul rand cum și în ce baza legala a fost introdus acea sumă După analiza atât a președintele și a cenzorului se decide soluția după care o prezintă CEX și dacă nu se lămuresc toate părțile consultate se decide în următoarea Adunare generala. Banii sunt ai tuturor atâta timp cât sunt în acte într-un fond special. Când se va stinge, închide suma se dezechilibrează situația soldurilor elementelor de activ și pasiv. Orice element de activ are element de pasiv în componența
Mulțumesc de răspuns. Am numit-o suma fictiva pt în acte exista dovezi ca s-a încasat, dar banii fizic n-au fost predati de vechea administrație. Eu nu sunt contabil și nu fac eu actele, ma interesa sa știu doar dacă în CEX se poate decide anularea/ ștergerea acelei sume din acte
Da normal doar nu plimbati suma lipsa toata viata.
CEX spune ca nu exista si anunta in adunarea generala sau la avizier.
Asta e situatia. Nu e ca si cum anulati ci doar de la data dupa proces se reiau calculele de la situatia existenta.
S-au gasit in cont suma de .... din care F rulment zero.