Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... [AJUTOR] Dependenta IFN/Tutela?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

[AJUTOR] Dependenta IFN/Tutela?

Buna ziua,

Avem in familie 1 persoana ce isi ia credit de cativa ani buni nefiind in stare sa suporte plata lor DAR nici sa faca fata la numarul lor. Nu cunoastem unde ajung aceste credite sa fie folosite. Am avut surpriza sa isi infiinteze firma ptr a-si face credit pe suma maxima! Bineinteles, casa era la ipoteca. Sotul ei a fost inclus in toata schema.
Erau somati ca pierd casa in momentul in care am aflat de toata mizeria. Acum casa si alte bunuri sunt in siguranta.

Inca continua sa isi ia credite pe de ascuns (sterge mesaje de pe telefon ce nu le-am vazut despre creditele sale sau pe care inca nu le-am vazut). Practic se ingroapa singura.

Stim ca aceste credite mizerabile se mostenesc la deces, stim. Pe ea nu o intereseaza si nici nu intelege din moment ce si-a mai luat inca 3 credite descoperite dupa somatie. Este clientul ideal ptr IFN-uri si cosmarul nostru.

Presupunem ca deja e vorba de o dependenta, o boala.

Va rog sa ma sfatuiti ce se poate face, RAPID, pentru ca ea sa nu mai poata sa isi ia pe buletin credit!

Doresc sfaturi clare.
UP
Vi s-a raspuns deja. Nu puteti controla ce face alta persoana. Nu inteleg cum a fost sotul implicat in demersurile doamnei, daca nu si-a dat acordul, nu trebuia implicat. Creditele se mostenesc in limita valorii mostenirii, altfel lasati totul balta. Nimeni nu este obligat a lasa mostenire.
Sotul poate face partaj ca sa nu mai fie implicat. Nu imi este clar cum sunt bunurile in siguranta.
Multumesc pentru raspuns. Sotul a fost implicat fiindca a fost usor de manipulat. Avea dementa grava si era in grija ei. L-a convins sa isi faca ambii credite la aceiasi creditori. Il si abuza fizic de fata cu noi. Deci probabil l-a convins cum a putut ea mai bine intre 4 pereti. El a decedat intre timp. Nu s-a facut nici o succesiune dupa el si nu se va face. Ea a continuat sa ii achite lui creditele prin sume pe care si le permitea sa le depuna in numele lui.

Bunurile sunt in siguranta prin faptul ca s-a mutat prin contracte de donatie pe copii. Casa nu s-a pierdut ptr ca s-a achitat suma ceruta de BEJ + penalizari incat somatia a fost anulata in acest fel.

Ne temem insa ca poate fi atacata casa in continuare si nu stim daca are contracte INAINTE de donatia casei.

Liliana Gradinaru a scris:

Vi s-a raspuns deja. Nu puteti controla ce face alta persoana. Nu inteleg cum a fost sotul implicat in demersurile doamnei, daca nu si-a dat acordul, nu trebuia implicat. Creditele se mostenesc in limita valorii mostenirii, altfel lasati totul balta. Nimeni nu este obligat a lasa mostenire.
Sotul poate face partaj ca sa nu mai fie implicat. Nu imi este clar cum sunt bunurile in siguranta.

testhgfhgfhgf, utilizator