avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Disponibilizare persoana in vârstă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Disponibilizare persoana in vârstă

Buna ziua ! Va prezint situația mamei mele in vârstă de 54 ani care urmează să fie disponibilizată de pe un post de economist, ocupat la stat, in urma dispariției postului pe care îl ocupă în prezent.
In acest caz, mama mea întâlnește o dificultate în a-și găsi un alt loc de muncă din cauza vârstei înaintate pe care o are.
Exista vreo soluție în acest caz pentru ca aceasta sa nu își piardă locul de munca ?
Ultima modificare: Vineri, 21 Aprilie 2023
Unutilizator24, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:45, 21 Aprilie 2023
Exista o solutie , daca o poate reloca pe un alt post.
Ultima modificare: Vineri, 21 Aprilie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire din ccc lizucka 314 lizucka 314 Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.Pe data de 16.12.2008 am nascut prematur si mi-a venit decizia pentru CCC cu data de 2.02.2009.In ce ... (vezi toată discuția)
Concediere individuala mruazl@yahoo.com mruazl@yahoo.com buna ziua, as dori sa aflu daca la o reducere de personal prin concediere individuala, din statul de functii se reduc si posturile vacante? (vezi toată discuția)
Concediere colectiva snegrisoiu snegrisoiu buna seara! la societatea la care lucrez se fac concedieri colective! criteriul prioritar spune la pct b ca vor fi afectati salariatii care indeplinesc ... (vezi toată discuția)