avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se stabileste pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se stabileste pensia alimentara

As dori sa stiu daca pensia alimentara pentru un copil se stabileste procentual si daca da, la ce anume se aplica procentul . As dori sa stiu acelasi lucru cu privire la pensia de studii pentru copilul student care nu are venituri proprii. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 19:32, 26 Ianuarie 2010
Pensia de intretinere se stabileste dupa media ultimilor 6 luni a veniturilor lunare.
Daca persoana intretinuta este majora, ea trebuie sa se adreseze instantei de judecata competente si sa faca dovada ca este sudent la zi si ca nevoile sale de intretinere au crescut.Varsta limita este 25 ani.
Teoria spune ca pensia de intretinere se stabileste in suma fixa si nu in procent. Daca dv sunteti parat in proces ar trebui sa va prezentati in fata instantei sau sa depuneti o intampinare prin care sa explicati situatia veniturilor pe care le incasati (care din ele au caracter permanent si care nu, exista sume de bani care nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii) si sa va opuneti stabilirii pensiei in procent.
Multumesc pentru raspuns ; as dori sa detaliez intrebarea : eu sunt mama careia i-a fost incredintat copilul si nu au fost probleme in anii anteriori cu tatal in ceea ce priveste sustinerea financiara pana in urma cu 3 ani..
In ultimii trei ani si in prezent nu ne mai da bani ( copilul fiind student acum fara venituri proprii ) . Poate reusesc o negociere cu fostul sot pentru a nu il actiona in instanta dar as dori sa stiu ce suma sa ii cer . Din acest motiv as dori sa stiu daca pensia de intretinere pentru minor si pensia pentru copilul student se stabileste procentual sau altfel, daca exista o limita minima a sumei pe care o putem solicita si alte amanunte . Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns ; as dori sa detaliez intrebarea : eu sunt mama careia i-a fost incredintat copilul si nu au fost probleme in anii anteriori cu tatal in ceea ce priveste sustinerea financiara pana in urma cu 3 ani..
In ultimii trei ani si in prezent nu ne mai da bani ( copilul fiind student acum fara venituri proprii ) . Poate reusesc o negociere cu fostul sot pentru a nu il actiona in instanta dar as dori sa stiu ce suma sa ii cer . Din acest motiv as dori sa stiu daca pensia de intretinere pentru minor si pensia pentru copilul student se stabileste procentual sau altfel, daca exista o limita minima a sumei pe care o putem solicita si alte amanunte . Va multumesc.
Actiunea in stabilirea pensiei de intretinere pentru copilul student (major) apartine copilului,ea nu poate fi introdusa de mama in numele acestuia. Parerea mea este ca aspectul referitor la intretinerea acestuia ar trebui sa fie o discutie intre tata si copilul devenit acum major,fara interventia mamei....(avand in vedere sa si aceasta este obligata sa isi aduca aportul financiar la intretinerea copilului) Chiar daca fostul sot va fi actionat in instanta,suma stabilita ca pensie de intretinere va fi de "pana la o partime" din castigul sau din munca.

Alte discuții în legătură

Platà pensie alimentarà retroactivà doina136 doina136 Prietena mea a divorţat acum 20 de ani. Copilul care a rezultat în urma acelei căsătorii a primit pensie alimentară de la tată timp de 3 luni de zile, ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere copil major Pepiofi Pepiofi Stimate Domn (Doamna) , am o intrebare privind pensia de intretinere copil major. Am divortat de 7 ani , fostul meu sot nu a platit nici o data pensie de ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara ContSters425153 ContSters425153 Buna ziua, am un copil in intretinere ,cu varsta de 22 ani,dupa divort,care este student la facultatea de medicina si casatorit ,tinerii casatoriti dorind sa ... (vezi toată discuția)