Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se stabileste pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se stabileste pensia alimentara

As dori sa stiu daca pensia alimentara pentru un copil se stabileste procentual si daca da, la ce anume se aplica procentul . As dori sa stiu acelasi lucru cu privire la pensia de studii pentru copilul student care nu are venituri proprii. Va multumesc.
Si eu cred ca situatia ar trebui intai discutata-si cred cu mai multe sanse de intelegere-intre copilul major si tatal platitor al obligatiei de intretinere pe perioada studiilor.
In orice caz, titularul actiunii intr-o astfel de situatie este copilul major,care va figura ca reclamant.
Cuantumul de platit este de pana la 1/4 din veiturile tatalui parat.