Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum obtin dreptul de a elibera Europass lingvistic?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum obtin dreptul de a elibera Europass lingvistic?

am un srl cu principalul obiect de activitate cursuri de limbi straine pentru adulti (cod CAEN 8042). as vrea sa pot elibera la sfarsitul unui modul de curs un certificat sau pasaport Europass lingvistic absolventilor. pot face aceasta fara vreo autorizatie anume? sau trebuie obtinut acest drept? daca da, cui sa ma adresez?

Va multumesc!
....toate documentele europass se elibereaza de catre centrele nationale europass infiintate in fiecare tara UE.....in Romania nu cred ca s-a infiintat inca un asemenea centru
este adevarat, dar uitati-va pe net la centrul de limbi straine Fides, ei elibereaza certificate Europass. si despre aceste certificate se spune si pe edu.ro site-ul ministerului educatiei. doar ca nu se specifica clar nicaieri, cum se obtine dreptul de a elibera acest tip de pasaport lingvistic? stiu mai multe firme care ofera cursuri de limbi straine si care afirma ca pot elibera Europass lingvistic. daca intr-adevar o si fac, pun stampila lor pe diploma respectiva, pe certificatul respectiv, pur si simplu?