Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum pot afla detalii despre contul bancar al unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum pot afla detalii despre contul bancar al unei persoane decedate ...

cum pot afla detalii despre contul bancar al unei persoane decedate ,fiind unul dintre mostenitori ,dar neavand inca certificat de mostenitor?
Nu puteti daca nu justificati calitatea. Asta inseamna deschiderea mostenirii, notarul fiind cel care face demersurile necesare aflarii soldului conturilor bancare. Scoateti duplicat al certificatului de deces. Duplicatul certificatului de deces se eliberează de serviciul stare civilă al primăriei care a înregistrat decesul, la cererea oricărui membru al familiei sau altei persoane indreptăţite.
Numai mostenitorii directi mentionati in succesiune pot avea acces la conturile decedatului.