Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot sa fac publicitate negativa pe internet unui ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot sa fac publicitate negativa pe internet unui angajator? Risc ...

Pot sa fac publicitate negativa pe internet unui angajator? Risc sa fiu dat in judecata de acel angajator chiar daca eu spun adevărul in legatura cu ce mi s-a întâmplat mie cat timp am fost angajat la el?
daca nu iti dati numele puteti face asa ceva ... daca ii dati numele, va poate actiona in judecata pentru incalcarea dreptului la imagine.

Cornel Vasile a scris:

daca nu iti dati numele puteti face asa ceva ... daca ii dati numele, va poate actiona in judecata pentru incalcarea dreptului la imagine.

Nu imi dau numele. Dar nu ar putea sa-si dea seama ca sunt eu pe baza a ceea ce am descris acolo si in felul asta sa ma dea in judecata?
Negativa: da. Mincinoasa: nu (va cere daune).