Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... DREPT RETUR 14 ZILE
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

DREPT RETUR 14 ZILE

Buna ziua, se poate sa ma ajutati cu o informatie de specialitate in situatia urmatoare?
Am cumparat o saltea de pe un site, pe care am desigilat-o cand am primit-o si apoi am decis sa o returnez, deoarece prezenta un miros chimic, foarte neplacut si intens. Am anuntat magazinul prin email in aproximativ o ora de cand am receptionat coletul, insa in politica de retur a acestuia scrie ca nu accepta returnarea produselor desigilate. Am pastrat ambalajul, pe care l-am prins cu scotch in zona unde facusem taietura pentru a scoate salteaua.

Am tot vazut pe internet mai multe articole in care se prezinta urmatorul caz din instanta:

[ link extern ]

As dori sa stiu daca au fost facute modificari in lege si daca se aplica si la noi, in Romania, dreptul de retur pentru saltele desigilate.

Multumesc anticipat!
Hotararile CJUE se aplica obligatoriu si la noi asa ca puteti folosi aceasta decizie in caz ca ajungeti in instanta.

In prima faza faceti o plangere la ANPC si vedeti ce spun si dumnealor si apoi, daca este cazul, mergeti in instanta.
sunt obligati sa va primeasca inapoi,
mai intai daca salteaua a venit bobinata, vanzatorul are dreptate, fiindca nu are cum s-o rebobineze. asta se face la fabrica, cine stie unde...
pana se plimba reclamatiile, mirosul se evapora. din experienta recenta de cumparator de saltele: da, e un miros, cat de deranjant depinde de nasul clientului. insa am respectat specificatia, care spune sa las salteaua sa se ... relaxeze 72 ore inainte de prima utilizare. la mine mirosul a disparut. e drept ca am despachetat-o complet.
oricum, puteti s-o reclamati ca neconforma si sunt curios cum o vor aduce la conformitate altfel decat prin aerisire
vanzatorul are dreptate, fiindca nu are cum s-o rebobineze. asta se face la fabrica, cine stie unde...

Aia e spaga lui, de primit trebuie sa o primeasca.
[ link extern ] /

Mirosul dispare, important e sa fie comoda.

de la ce firma ati cumparat ?
sa vedem pe site ce zic de retur.
Unii va dau posibilitatea de incercare o vreme mai lunga, dar sa nu e desfaceti din folie daca e nebobinata
gi-jane2, moderator
sa nu intre la aceasi categorii de produse pt care nu se poate face return fara un motiv obiectiv. exemplu: lenjeria intima, aparate de barbiert pt ca exista pericolul sa se transmita boli.