Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari a blocului nu are presedinte ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari a blocului nu are presedinte de ceva ...

Asociatia de proprietari a blocului nu are presedinte de ceva vreme. Contul a fost inchis si nu se poate deschide altul decât daca administratorul este imputernicit de presedintele inexistent.
Administratorul tot amana convocarea adunarii generale pe diverse motive.
Cine este in drept sa convoace adunarea generala in acest caz?
Mulțumesc!
w_v_w_v
Utilizator

Textul pe care l-ați reprodus reprezintă art. 25 alin. 4 din conținutul cadru al statutului asociației de proprietari aprobat prin Ordinul 1058/2019. Nu este izvor de lege și nu are nici o relevanță decât statutul a fost aprobat prin hotărârea adunării generale și depus la judecătorie care a emis încheierea judecătorească prin care s-a acordat personalitatea juridică.
robert1958, utilizator
Dacă administratorul este membru al asociației ( dacă este proprietar membru care a aderat la ACORDUL DE ASOCIERE), se poate ocupa de organizarea unei adunări generale extraordinare, dar împreună cu alți PROPRIETARI MEMBRI ADERENȚI LA ACORDUL DE ASOCIERE CARE SĂ REPREZINTE 20 LA SUTĂ DIN PROPRIETARII MEMBRI, REPET, MEMBRI!(e greu, dar asta e legea).
Altfel, un șoc trebuie pentru a trezi la realitate pe cei care așteaptă pară mălăiață..... succes!