Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma la care lucrez a angajat pe contract de tip ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma la care lucrez a angajat pe contract de tip telemunca pentru ...

Firma la care lucrez a angajat pe contract de tip telemunca pentru un anume proiect. Dupa pandemie s-au razgandit si au cerut sa venim fizic la birou. Cei care nu s-au putut prezenta fizic, au fost alocati pe un alt proiect de tip remote. La contractele pe nederminat, s-a adaugat o anexa pentru noul proiect, in care se stipula ca daca se pleaca in cadrul celor 3 luni de proba, trebuie sa le platesti daune. Dupa o luna de training si 2 săptămâni de munca in afara lui, ne-am trezit luati in sedinte pentru demitere. Suntem undeva la 17 20 de oameni in situatia asta si nu inteleg daca este demitere colectiva sau au dreptul asta, avand in vedere ca inca suntem in perioada de proba. Cumva pare ca s-a incercat a scapa de oameni. Tin sa mentionez ca in acest grup de oameni sunt mai multi angajati, adusi de pe mai multe proiecte care si-au incetat activitatea de telemunca, iar motivul invocat de angajator este ca au angajat prea multi oameni
Crisa91, utilizator
Nu exista demitere ln Codul Muncii.

Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Care este data de inceput a activitatii , mentionata in c.i.m. ?