Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Amortizare masina cabinet stomatologic
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Amortizare masina cabinet stomatologic

Buna ziua, vreau sa achizitionez o masina pentru un cabinet stomatologic. Masina o achizitionez prin leasing financiar si are o valoarea de 40.000 euro. Voi achita un avand de 50%, restul se va achita in rate pe 2 sau 3 ani. Intrebare: care este valoarea pe care o pot amortiza si daca ratele de leasing sunt deductibile.
Va multumesc!
Tzintzi, utilizator
Valoarea lunara deductibila a amortizarii nu va depasi 1500 lei/luna. ( cf Codului Fiscal art 28)
Dar amortizarea se va calcula pe 4 ani ( 48 luni deci 833 /luna ) - integral deductibila deci pt ca e mai mica decat 1500 lei .

Referitor la ratele de leasing :

E deductibila doar dobanda , comsionul , diferente de curs nu si RATA DE CAPITAL.
Dobanda , comsionul , diferente de curs sunt DEDUCTIBILE in proportie de 100% DOAR daca veti face foi de parcurs .
In caz contrar puteti deduce doar 50 % .

Daca aveti si TVA se deduce tot asa 100% cu foi de parcurs sau 50% fara .
Buna ziua, in primul rand va multumesc pentru raspuns, in al doilea rand imi puteti detalia cum ati ajuns la suma de 833 lei. Asta inseamna ca valoarea maxima amortizata ii aprox 40.000 lei, masina fiind 40.000 euro.
Tzintzi, utilizator
40.000 euro / 4 ani x 12 luni = 833.33 euro/luna ...my mistake e in euro nu erau lei ....deci depasim 1500 lei /luna .
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal