avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Amortizare masina cabinet stomatologic
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Amortizare masina cabinet stomatologic

Buna ziua, vreau sa achizitionez o masina pentru un cabinet stomatologic. Masina o achizitionez prin leasing financiar si are o valoarea de 40.000 euro. Voi achita un avand de 50%, restul se va achita in rate pe 2 sau 3 ani. Intrebare: care este valoarea pe care o pot amortiza si daca ratele de leasing sunt deductibile.
Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 28 Aprilie 2023
Tzintzi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:02, 2 Mai 2023
Valoarea lunara deductibila a amortizarii nu va depasi 1500 lei/luna. ( cf Codului Fiscal art 28)
Dar amortizarea se va calcula pe 4 ani ( 48 luni deci 833 /luna ) - integral deductibila deci pt ca e mai mica decat 1500 lei .

Referitor la ratele de leasing :

E deductibila doar dobanda , comsionul , diferente de curs nu si RATA DE CAPITAL.
Dobanda , comsionul , diferente de curs sunt DEDUCTIBILE in proportie de 100% DOAR daca veti face foi de parcurs .
In caz contrar puteti deduce doar 50 % .

Daca aveti si TVA se deduce tot asa 100% cu foi de parcurs sau 50% fara .
Buna ziua, in primul rand va multumesc pentru raspuns, in al doilea rand imi puteti detalia cum ati ajuns la suma de 833 lei. Asta inseamna ca valoarea maxima amortizata ii aprox 40.000 lei, masina fiind 40.000 euro.
Ultima modificare: Marți, 2 Mai 2023
Tzintzi, utilizator
40.000 euro / 4 ani x 12 luni = 833.33 euro/luna ...my mistake e in euro nu erau lei ....deci depasim 1500 lei /luna .
Ultima modificare: Marți, 2 Mai 2023
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate cheltuieli achizitie auto cristian_conea cristian_conea Am achizitionat auto pt. Intrepr.Individ.neinreg.in scopuri de TVA (utilizat si in interes personal) si imediat am dotat-o cu alarma (300 lei). Amortizarea o ... (vezi toată discuția)
Amortizare + cheltuieli cu auto cristian_conea cristian_conea Sunt titular de Intrepr.Individ., neinregistrat in scopuri de TVA. Am achizitionat auto pe firma la data de 1 iulie 2013 cu 72000 lei. Utilizez auto si in ... (vezi toată discuția)
Ce suma maxima ai voie sa deduci cu autoturismul pe luna la pfa? eduard56463 eduard56463 Ce suma maxima ai voie sa deduci cu autoturismul pe luna la pfa?( reparatii motorina etc ) (vezi toată discuția)