Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul salariu minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul salariu minim

Bună ziua. Vreau să mă lămurească și pe mine cineva, ca vad ca fiecare interpretează lege în felul sau. Eu muncesc la un magazin de lactate. Din câte am înțeles și citit, de anul trecut este lege sa se dea minimul pe economie, net 2362. E adevărat sau nu? Va rog frumos sa ma ajuati cu un răspuns real. Va mulțumesc
george-neagu, moderator
Salariu minim pe economie este 3000 brut, pt program cu norma intreaga, netul este 1898 daca primiti doar salariu fara alte beneficii.
Despre legea asta întreb
Astfel, în sectorul agro-alimentar, la condiții normale de muncă, la un salariu minim brut de 3000 de lei, angajatul fără persoane în întreținere primește în mână un salariu net de 2362 de lei, iar angajatorul plătește un cost salarial (salariu complet) de 3068 lei.