avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Fostul proprietar al apartamentului pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Fostul proprietar al apartamentului pe care l-am ...

Bună ziua,

Fostul proprietar al apartamentului pe care l-am cumpărat a realizat o structura pe terasa blocului-tip acoperiș.
In momentul tranzacției imobiliare aceasta structura nu a fost trecuta în contractul de vânzare cumpărare.
Acum sunt infiltration și asociația de proprietari nu dorește sa se implice în remedierea problemei pentru ca structura respectiva ar fi în sarcina mea.
Menționez ca nu știu dacă structura respectiva are autorizație de construcție, cert e ca e construita cu minim 5ani înainte sa cumpăr eu apartamentul.

Ce obligații am eu în aceasta situație?

Multumesc.

Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 22:14, 6 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimic deosebit, să remediați problemele apărute, pe cheltuiala dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar structura nu e a mea, nu am construit-o eu.


latka a scris:

Nimic deosebit, să remediați problemele apărute, pe cheltuiala dvs.


Ba e a dvs., ați cumpărat proprietatea.
Terasa respectivă nu vă aparține?
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Aprilie 2023
latka, utilizator
Finnd vorba despre interventie individuala la partea privata balcon,asociatia de proprietari nu are responsabilitatea sa intervina
Fiind interventie in proprietatea dv va revine obligatia sa asigurati starea tehnica ,respectiv sa executati remedierea problemelor,eventual realizarea de izolatie
prin terasa m-am referit la acoperișul tip terasa al blocului, nu la un spațiu al meu. Construcția respectiva e realizata doar deasupra apartamentului meu, dar nu îmi aparține ca și proprietate,eu stau la etajul 4 și deasupra e doar aceasta structura.

fiind bloc de 4 etaje cu 4 apartamente pe nivel, structura e doar pe apartamentul meu, dar spațiul pe care e construita e spațiu comun?



latka a scris:

Ba e a dvs., ați cumpărat proprietatea.
Terasa respectivă nu vă aparține?


Alte discuții în legătură

Buna ziua, am urmatoarea situatie: sunt proprietarul unui apartament ... RaduB123 RaduB123 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: sunt proprietarul unui apartament aflat la etajul 8 intr-un bloc de 10 etaje. Ultimele 2 etaje sunt etaje retrase si au ... (vezi toată discuția)
Cine suporta cheltuielile pt infiltrarea apei din balcon sorellina sorellina Buna ziua, Am o intrebare: Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc format din P+5. Apartamentul meu are o terasa foarte mare descoperita. Datorita ninsorilor ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, ... Laura Șerban Laura Șerban Buna ziua, Locuiesc la et.4/4 iar problema o reprezinta balconul, care este situat in exteriorul blocului, dedesubt fiind alte balcoane ( asa a fost ... (vezi toată discuția)