Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Avem un contract de servitute încheiat ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Avem un contract de servitute încheiat în 1938, ...

Bună seara! Avem un contract de servitute încheiat în 1938, între proprietarii unui teren, curte ,casa și 15 vecini ( cu valabilitate perpetuă și asupra urmasilor) asupra unui metru de cale de acces din drumul principal până la rău peste terenul respectiv. Acum urmașii doresc să vândă terenul. Contractul de servitute își pierde valabilitatea? Ce se poate face în acest caz ,pt a nu pierde acest drept?
sarbe, utilizator
Buna ziua,
Teoretic, proprietarul care doreste sa vanda terenul trebuie sa mentioneze in actele de vanzare ca terenul se vinde cu sarcini. Respectiv acest contract.
Dar, este foarte important de stiut daca aceasta servitute o aveti notata si la cartea funciara. Daca nu este notata, mergeti repejor si faceti notarea la CF.
Vă mulțumesc pentru răspuns! În contract este menționat nr topo pentru acel teren , deci a avut cf , problema e că s a făcut cadastru la comună, ar fi putut să îl includă în proprietatea vecinului dacă nu a sesizat nimeni din urmașii celor 15 ,acum pe eterra se vede un singur nr cadastral