Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Sunt fidejusor la un contract de credit al societatii ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Sunt fidejusor la un contract de credit al societatii fostului ...

Sunt fidejusor la un contract de credit al societatii fostului sot, decedat. Au fost gajate si creantele de la o lucrare. Ulterior a facut un contract de subcontractare la acea lucrare, fara sa fie notificata banca sau eu si sa ni se ceara acordul. Firma e in insolventa acum si subcontractorul cere la masa credala garantia de buna executie. Il pot bloca prin contestatia la tabel? Pot spune ca nu este opozabil contractului de credit acel contract de prestari servicii si ca mai intai se indestuleaza banca din acele plati? Mai sunt de venit plati de la lucrare si va vrea sa le ia inaintea bancii.
Nu cred că se poate răspunde corect aici, pe forum.

Opinia mea este că puteți încerca să formulați contestație, dar cereți sprijinul unui avocat, de preferat cu experiență în insolvență.

Sper să vă fie de folos informațiile.