avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare contract vânzare cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare contract vânzare cumpărare

Vreau sa știu dacă se poate anula un contract de vanz cump încheiat de catre parintii mei în 2016. Au vândut singurul imobil aflat în proprietate lor în Tulcea, tatăl meu fiind diagnosticat atunci cu Alzheimer, avea un handicap mediu. Avea varsta de 82 de ani. Notarul nu a cerut niciun document. Tata nu știa ce semneaza. Imobilul a fost vândut la un preț mic fata de preturile din zona, fiind în zona ultracentrala, cu suprafata foarte mare. Cea care a cumpărat venea zi de zi la ei ca să le vândă casa.
Mama avea și ea atunci 75 de ani.
Ultima modificare: Duminică, 30 Aprilie 2023
elena_1234, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 12:13, 30 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contractul de vânzare/cumpărare nu se poate anula decât în cazuri extreme.
Daca îl vindea la rude de gradul 1, la copii..., existau șanse de suspiciune, dar dacă l-au vândut la străini, este apropae imposibil de obținut anularea contractului.

Un contract prin care s-a plătit o anumită sumă de bani, și este perfectat la notar, nu mai poate fi anulat.

La un handicap mediu ai păstrat discernamântul, și notarul nu putea cunoaște că suferă de ușoară demență.

Plus că mai este și un termen de prescripție.
Ultima modificare: Duminică, 30 Aprilie 2023
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e obligatoriu ca notarul sa ceara certificat medico legal. Decât atunci când are dubii cu privire la discernământul persoanei.
Iar vârsta nu are absolut nicio legătură. Sunt persoane cu o minte brici la 98 de ani.
A suferi de o demență ușoară, cu grad de handicap mediu, nu presupune că omul nu avea discernământ când a semnat la notar contractul.

Doar cei bolnavi de DEMENȚĂ cu gradul de handicap GRAV nu mai au discernămqnt că nici nu te mai poți înțelege cu ei.

DISCERNĂMÂNTUL omului conteaza la notar, nu ce boală are.
La gradele de handicap MEDIU și ACCENTUAT are discernamântul păstrat, la accentuat ce puțin pe jumatate îl are păstrat. că dizabilul se poate auto-îngriji singur, nu are nevoie de însoțitor sau asistent personal.

La fel poate semna conștient un decument, și știe ce semnează.
Ultima modificare: Duminică, 30 Aprilie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare apartament vandut de parintii mei parintii mei au ... elena_1234 elena_1234 Recuperare apartament vandut de parintii mei Parintii mei au vandut acum 4 ani apartamentul lor. A fost vandut sub pretul pietei la insistentele disperate ... (vezi toată discuția)
Părinții mei (tata 85 de ani, mama 84 ) vor sa vândă un imobil. constituie un impediment faptul că mama suferă de alzheimer? Palestrina Palestrina Buna ziua! Va rog,as dori și eu un raspuns,la o întrebare legată de vânzarea unui imobil Părinții mei,tata(85 ani),mama(84 ani),vor sa vanda un ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere, punere sub interdictie Andreea Istrate Andreea Istrate S-a incheiat un contract de intretinere, avand ca si creditor al obligatiei, un batran. Conform contractului, exista trei debitori ai obligatiei de ... (vezi toată discuția)