avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program vizita minor

buna ziua!
Ma aflu in proces cu sotul meu (incredintare minor, si divort). Copilul are 3 ani, si el, dupa ce a parasit domiciul conjugal de 6 luni, s-a trezit ca vrea copilul. Banuiesc ca copilul imi va fii incredintat mie, cu toate minciunile care le va spune el...Intrebarea mea este: cand are el dreptul sa-l vada, si cat timp? Nu vreau sub nici o forma sa-l ia in weekend la el. Alta modalitate exista, sau de obicei care este regula?
multumesc
Cel mai recent răspuns: sorina_25 , utilizator 15:27, 5 Octombrie 2006
Nu exista neaparat o regula.
Dvs. trebuie sa aratati instantei de ce va opuneti ca tatal sa ia copilul in weekend.
Inteleg ca la acest moment tatal a cerut un anumit program de vizitare?
de ce ma opun?
Tatal lui a parasit domiciliul conjugal in luna iunie, si de atunci nu a cautat copilul niciodata...
Si in plus, juca la cazinouri, tot salariul, nu si-a platit ratele la banci, are restante mari...
Deci?
Deci asta trebuie sa o dovediti in instanta.
daca vi se indredinteaza dvs copilul ..se va ajunge la o intelegere in ceea ce priveste vizitele tatalui

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort haruna haruna Sunt o tanara, mamica unui baietel de 1 an si 3 luni. Din motive gen scandaluri repetate, violente fizice si verbale am decis sa plec impreuna cu baiatul de ... (vezi toată discuția)
Custodie copil 6 luni miara miara Va rog frumos sa-mi spuneti ce presupune custodia comuna in cazul unui copil de 6 luni. Daca copilul este dat mamei spre ingrijire , ce drepturi are tatal ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului g3orgyka g3orgyka Vreau sa ma despart de sotul meu si vreau sa imi iau copilul cu mine dar el a zis nici sa nu ma gandesc.nu stiu ce sa fac cum sa fac sa imi iau ... (vezi toată discuția)