Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Indemnizatie membrii comisiei de concurs pentru ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Indemnizatie membrii comisiei de concurs pentru promovare

Conform art. 30 din HG 1336/2022, membrii comisiei de concurs și ai comisiei de soluționare a contestațiilor, precum și secretarii acestora au dreptul la o indemnizație reprezentand 10% din salariul de baza minim brut pe tară garantat in plată.
Va rog să imi transmiteți un pct de vedere privind acordarea acestei indemnizații in cazul comisiilor de concurs/de soluționare a contestațiilor in cazul examenelor de promovare in grad profesional superior celui deținut .
Mulțumesc.
Legea nu prevede plata unei indemnizatiei si pentru membrii unor astfel de comisii.
Art. 71. -
(1) Examenul de promovare a personalului contractual în grade sau trepte profesionale sau într-o funcţie pentru care este prevăzut un nivel de studii superior constă în susţinerea unei probe scrise sau a unei probe practice, după caz, cu respectarea prevederilor art. 19-34, 36-40 şi 42-61."