Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de moștenire. Unul din soți primește ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de moștenire. Unul din soți primește moștenire de ...

Dreptul de moștenire.
Unul din soți primește moștenire de la părinții decedați, un apartament.
Are drept de moștenire al soțului acesta, dacă decedează. acesta, celălalt soț?
Ce fracțoe, revine acestuia:?
Mulțumesc.
Sotii se mostenesc intre ei. Daca sotul mostenitor decedeaza, il mosteneste sotia, asa ca mosteneste si ce a primit sotul decedat de la parinti, in ce cota depinde de clasa cu care vine in concurs.