Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună ziua.. 1. O decizia a Tribunalului care este ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună ziua.. 1. O decizia a Tribunalului care este executorie ...

Bună ziua..
1. O decizia a Tribunalului care este executorie se poate pune în aplicare în baza minutei după site ul Tribunalului sau trebuie așteptată hotărârea redactată?
2. Ce inseamna- Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei?
Trebuie să așteptați să se redacteze hotărârea. Cât privește a doua întrebare, punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei înseamnă în concret că părțile se pot duce la arhiva instanței și să afle de acolo care a fost soluția dată (soluția pe scurt). În orice caz, hotărârea motivată o să vă fie comunicată.
Dar de ce nu este valabilă minuta instanței?
Am văzut la televizor când arestează VIP urile că în două ore de la pronuntare poliția se duce după el acasă și hotărârea se redacteaza peste cinci șase luni .