Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Daca un tata, nu indeplineste conditiile ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Daca un tata, nu indeplineste conditiile pentru a ...

Buna ziua. Daca un tata, nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de cele 2 luni ale tatalui, poate mama sa ramana in continuare in concediu si sa primeasca in continuare indemnizatia? Si, cele doua luni se aplica doar pentru concediile de dupa ianuarie 2023?
Daca un tata, nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de cele 2 luni ale tatalui, mama va ramane in continuare in concediu si va primi in continuare indemnizatia CCC.

Ati anuntat AJPIS ca tatal nu indeplineste conditiile?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Inca nu.
Dar modificarea cu luna tatalui, se aplica si la concediile deja in derulare?
Normal nu, ca legea nu are efecte retroactive.
Multumesc pentru raspuns.