avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 344 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotărâre plata cheltuieli de judecată Există o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotărâre plata cheltuieli de judecată Există o hotărâre ...

Hotărâre plata cheltuieli de judecată
Există o hotărâre definitivă prin care DSP este obligată la plata cheltuielilor de judecată. Nu s-a făcut apel iar la dosar există dovada comunicării hotărârii respective, către DSP. Ce demersuri trebuie sa fac pentru a mi se transfera suma respectivă în cont? A trecut exact o lună de la comunicarea hotărârii (conform actului doveditor de la dosar), însă cei de la DSP nu au dat nici un semn. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Marcel2017 , utilizator 14:17, 7 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din proprie inițiativa nu plătesc.. Le transmiteți o.notificare în care le solicitați plata sumei respective(treceți ce termen vreți dvs),și ulterior daca nu se conformeaza cu un exemplar de pe hotărârea legalizata mergeți la un executor judecatoresc pt executarea silita a debitorului.
Îmi puteți da un link către un model de notificare, va rog. Mulțumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din proprie inițiativa nu plătesc.. Le transmiteți o.notificare în care le solicitați plata sumei respective(treceți ce termen vreți dvs),și ulterior daca nu se conformeaza cu un exemplar de pe hotărârea legalizata mergeți la un executor judecatoresc pt executarea silita a debitorului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fie notifivati oficial DSP fie in baza hotararii definitive contactati birou executor judecatoresc responsabil teritorial
Model notificare gasiti pe site si il personalizati sau demersurile recuperare suma le poate desfasura direct executorul judecatoresc
Buna ziua. Data pronunțării hotărârii judecătoreșticu drept de apel în 30 de zile de la comunicare este 27.03.2023 (atunci a apărut și pe site-ul judecătoriei), iar data comunicării la DSP pe baza de semnătură este 07.04.2023. Cum se calculează cele 30 de zile pentru apel? Mulțumesc.

ynocentta a scris:

Fie notifivati oficial DSP fie in baza hotararii definitive contactati birou executor judecatoresc responsabil teritorial
Model notificare gasiti pe site si il personalizati sau demersurile recuperare suma le poate desfasura direct executorul judecatoresc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand trebuie sa iau hotararea? ravaell ravaell Buna ziua, acum mai bine de jumatate de an, am avut un proces cu tatal meu pentru pensia alimentara, nu a mai vrut sa plateasca dupa ce am terminat liceul dar ... (vezi toată discuția)
Plata cheltuieli de judecata Manuela Dumitru Manuela Dumitru Buna ziua. Am castigat in instanta drept de creanta, respectiv cheltuieli de judecata, de la mai multe persoane, fara ca instanta sa specifice o data pana la ... (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca GreenSkittles GreenSkittles Am avut 2 intalniri de proces printre care ultima fiind pe data de 12.05.2011 si am aflat solutia \"Solutie: Admite cererea. Obligă pârâtul să plătească ... (vezi toată discuția)