Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotărâre plata cheltuieli de judecată Există o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotărâre plata cheltuieli de judecată Există o hotărâre ...

Hotărâre plata cheltuieli de judecată
Există o hotărâre definitivă prin care DSP este obligată la plata cheltuielilor de judecată. Nu s-a făcut apel iar la dosar există dovada comunicării hotărârii respective, către DSP. Ce demersuri trebuie sa fac pentru a mi se transfera suma respectivă în cont? A trecut exact o lună de la comunicarea hotărârii (conform actului doveditor de la dosar), însă cei de la DSP nu au dat nici un semn. Mulțumesc.
Din proprie inițiativa nu plătesc.. Le transmiteți o.notificare în care le solicitați plata sumei respective(treceți ce termen vreți dvs),și ulterior daca nu se conformeaza cu un exemplar de pe hotărârea legalizata mergeți la un executor judecatoresc pt executarea silita a debitorului.
Îmi puteți da un link către un model de notificare, va rog. Mulțumesc.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Din proprie inițiativa nu plătesc.. Le transmiteți o.notificare în care le solicitați plata sumei respective(treceți ce termen vreți dvs),și ulterior daca nu se conformeaza cu un exemplar de pe hotărârea legalizata mergeți la un executor judecatoresc pt executarea silita a debitorului.

Fie notifivati oficial DSP fie in baza hotararii definitive contactati birou executor judecatoresc responsabil teritorial
Model notificare gasiti pe site si il personalizati sau demersurile recuperare suma le poate desfasura direct executorul judecatoresc
Buna ziua. Data pronunțării hotărârii judecătoreșticu drept de apel în 30 de zile de la comunicare este 27.03.2023 (atunci a apărut și pe site-ul judecătoriei), iar data comunicării la DSP pe baza de semnătură este 07.04.2023. Cum se calculează cele 30 de zile pentru apel? Mulțumesc.

ynocentta a scris:

Fie notifivati oficial DSP fie in baza hotararii definitive contactati birou executor judecatoresc responsabil teritorial
Model notificare gasiti pe site si il personalizati sau demersurile recuperare suma le poate desfasura direct executorul judecatoresc