Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. E legal ca directorul unei institutii sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. E legal ca directorul unei institutii sa plateasca ...

Buna seara.
E legal ca directorul unei institutii sa plateasca un avocat din banii institutiei pentru a fi reprezentat in instanta intr-un proces (de hartuire) deschis impotriva unui membru al consiliului director? Nu ma pot pronunta asupra justetii cauzei, nu cunosc detalii; insa pun intrebarea pentru ca nu prea inteleg de ce trebuie sa plateasca angajatii un astfel de proces, in masura in care banii institutiei sunt bani castigati de angajati. Oricare dintre angajati beneficiaza de o astfel de reprezentare juridica platita din banii institutiei in conditii identice?
Minitauru, utilizator
Nu este legal acest lucru ...Consiliul Director ar trebui sa se sesizeze in aceasta privinta.
multumesc pt raspuns, insa am pus gresit intrebarea. Ar trebui stearsa, scuze