Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Care sunt conditiile de vizualizare din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Care sunt conditiile de vizualizare din apartamentul ...

Buna ziua,
Care sunt conditiile de vizualizare din apartamentul propriu a inregistrarilor video (live) la un bloc de locuinte proprietate personala, care este dotat cu astfel de camere de luat vederi?
Sunt restrictii ?
Blocul nostru are astfel de camere de luat vederi.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Nu sunt restricții pentru monitorizare și filmare.
Nu este permisă vizualizarea unor astfel de înregistrări, conform ANSPDCP. În cazul unor evenimente , se apelează la poliție, ce are drept de a accesa înregistrările.
Proprietarii camerelor de filmare au dreptul să vizualizeze în familie filmările, dar nu este indicat să le posteze pe rețelele de socializare.
Eu doresc sa vizualizez online aceste imagini pentru ca am masina afara si stau la parter (inalt), deci pot vedea ce se petrece pe balcon si pe langa masina.
Multumesc.
Conform normelor GDPR accesul la baza de date video a unui sistem de supraveghere video, pentru o asociatie de proprietari, trebuie sa faca obiectul unui regulament, aprobat de AG. Nu sunt permise vizionari "in familie".
www.avocatnet.ro/articol_552...