avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Care sunt conditiile de vizualizare din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Care sunt conditiile de vizualizare din apartamentul ...

Buna ziua,
Care sunt conditiile de vizualizare din apartamentul propriu a inregistrarilor video (live) la un bloc de locuinte proprietate personala, care este dotat cu astfel de camere de luat vederi?
Sunt restrictii ?
Blocul nostru are astfel de camere de luat vederi.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:03, 8 Mai 2023
Nu sunt restricții pentru monitorizare și filmare.
Nu este permisă vizualizarea unor astfel de înregistrări, conform ANSPDCP. În cazul unor evenimente , se apelează la poliție, ce are drept de a accesa înregistrările.
Proprietarii camerelor de filmare au dreptul să vizualizeze în familie filmările, dar nu este indicat să le posteze pe rețelele de socializare.
Eu doresc sa vizualizez online aceste imagini pentru ca am masina afara si stau la parter (inalt), deci pot vedea ce se petrece pe balcon si pe langa masina.
Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform normelor GDPR accesul la baza de date video a unui sistem de supraveghere video, pentru o asociatie de proprietari, trebuie sa faca obiectul unui regulament, aprobat de AG. Nu sunt permise vizionari "in familie".
www.avocatnet.ro/articol_552...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Date cu caracter personal monitorizare video asociatie de propietari Andra Alexa Andra Alexa As vrea sa stiu cum pot sa aflu de la asociatia de propietari acte care sa releva faptul ca ma poate monitoriza pe camerele de luat vederi si cine are dreptul ... (vezi toată discuția)
Pot sa montez camere video la balconul unui apartament care sa ... Simona radu Simona radu Pot sa montez camere video la balconul unui apartament care sa monitorizeze mașină proprie sau trebuie autorizație și acordul cuiva? (vezi toată discuția)
Buna ziua. conform gdpr filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor ... Dancolt79 Dancolt79 Buna ziua. Conform GDPR filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor cu numerele lor de inmatriculare, intra sub incidenta reglementarilor GDPR cu privire la ... (vezi toată discuția)