Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum fac sa obtin custodia fetitei?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum fac sa obtin custodia fetitei?

salve.locuiesc de 6 ani in italia,am o fetita de 4 ani care ii poarta numele barbatului cu care stau,chiar daca acesta nu este tatal ei,dar a recunoscuto si ii poarta numele.problema mea est foarte complicata,noi am hotarat sa nu mai stam impreuna,as vrea sa plec dar pasaportul meu a scazut si fetita este trecuta pe pasaport.nu stiu daca el este deacord sa imi dea imputernicire ca sa pot merge sa ii fac pasaport.am sunat la consulat si au spus ca singura mea sansa e sa ii innaintez instanta pt a obtine incredintarea copilului............aici in italia ..........sau in romania.ce trebuie sa fac?singurul lucru care il pot obtine fara semnatura este un titlu de calatorie pt a veni in romania pt fetita...............dar dupa ce am de facut si care este timpul necesar pt a obtine aceasta custodie a fetitei??????????va rog raspundeti cat mai repede ca sunt disperata efectiv!!!!!!!!!
Puteti solicita incredintarea in Rom. doar daca fetita este nascuta in Ro,. Altfel nu.Trebuie sa contactati un avocat sa va reprezinte...de durat poate dura destul deoarece trebuie citat tatl fetitei in Italia...depinde de instanta unde va judecati cat este de aglomerata.