Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate face la notar declarație pe propria ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate face la notar declarație pe propria răspundere că ...

Se poate face la notar declarație pe propria răspundere că sunt moștenitor(succesiunea nefiind efectuată)?Menționez că primăria unei comune solicită această declarație pentru a fi înregistrat ca plătitor de impozit pentru străbunica mea.Impozitul este înregistrat pe numele unei rude care nu are nici ea certificat de moștenitor.În localitate se desfășoară lucrări de cadastrare și de punere în posesie
Nu se poate.
Iar înregistrarea la impozit se face pe baza unui act de proprietate.
Dvs trebuie sa dezbateti succesiunea și sa obțineți un certificat de moștenitor. Apoi, va înregistrați la impozit. Altfel, dați niște bani degeaba, pentru un bun care nu va aparține legal.
Și sa nu aveți impresia ca dacă plătiți nu știu câți ani veți deveni proprietar
raluk0207, utilizator
Nu exista varianta declaratiei pe proprie raspundere asupra calitatii de mostenitor
Parcurgeti procedura dezbaterii succesorale si in baza certificatului de mostenitor deschideti rol fiscal la autoritatea fiscala teritoriala