Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cu patru ani in urma am cumparat cu toate actele in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cu patru ani in urma am cumparat cu toate actele in regula o ...

Cu patru ani in urma am cumparat cu toate actele in regula o locuinta de la un domn. Locuinta a fost mostenire de la mama dumnealui. In 2022 am depus cerere pentru ajutor de incalzire si a fost respins pe motiv ca nu se intrunesc conditiile legislatiei in vigoare pentru ca la adresa X locuiesc trei persoane si nu doua si veniturile depasec baremul luat in calcul. Am incercat sa gasim indicii cine este persoana care are domiciliul la adesa noastra dar nimic. Vanzatorul nu stie nimic, vecinii nu stiu sa fi locuit cineva aici. Dorim sa radiem cumva aceasta persoana de la adresa noastra, dar singurele date pe care le detinem
sunt CNP-ul din raspunsul primit in urma cererii pentru ajutor. Nu putem sa ne primim niste drepturi si posibil sa mai apara si alte neplaceri. Ce este de facut?
Am intalnit si noi o asemenea situatie.
Se pare ca cei de la Posta romana utilizeaza o baza de date veche, incompleta si aiurea facuta.
La noi, rezolvarea a fost simpla: am eliberat o adeverinta proprietarului in cauza (a fost cerinta postei). Se pare ca s-a rezolvat, pentru ca petentul nu ne-a mai informat, dar o sa intreb.
Se pare ca baza de date folosita este de la Evidenta Populatiei - nu pot sa va mai dau alte amanunte, ca nu stiu.
Daca rezovati, scrieti si pe forum rezolvarea, poate mai ajutam si pe altii.
Adam Grecu, utilizator