Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitarea dividendelor catre organismele de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitarea dividendelor catre organismele de plasament colectiv?

Buna ziua!
Avand in vedere modificarile in ce priveste impozitarea dividendelor incepand cu 01.01.2023 , la plata dividendelor catre organismele de plasament colectiv fara personalitate juridica se retine impozitul de 8%?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Da, la dividendele distribuite/platite după 1 ianuarie 2023.
Buna seara. Cu privire la impozitarea dividendelor platite catre organisme de plasament colectiv, de ce sa le fie retinute impozit pe dividende? Ele sunt fara personalitate juridica, si art. 43 din Codul Fiscal se aplica doar persoanelor juridice. Si la alin. 5 sunt doar fondurile de pensii mentionate expres ca intrand sub incidenta impozitului.