Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare pronuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare pronuntare

Buna ziua!

Am cautat pe forum inainte sa postez dar nu am gasit nici un raspuns edificator.De aceea intreb aici.

1. Amanarea pronuntarii in temeiul art 396 alin 1 CPC se poate face peste termenul de 15 zile prevazut de respectivul articol?
Am un proces unde a fost data o "amanare initiala" de 15 zile dupa care inca o "amanare ulterioara" de 14 zile.Am observat ca asa procedeaza instanta cu o amanare initiala si 3 ulterioare inainte de a da o sentinta insa nu am gasit nicaieri o prevedere care sa permita asa ceva.Cunosc faptul ca in cadrul unui proces penal se mai poate da pe langa amanare inca o amanare in cazuri exceptionale , dar acesta fiind proces civil nu vad de ce s-a dat si a doua amanare.

2. Pentru fiecare termen de judecata nu se completeaza o incheiere de sedinta?
In cadrul aceluiasi proces sunt 3-4 termene de judecata la care nu s-au completat nici o incheiere de sedinta.Intrucat am gasit un apel in urma caruia s-a anulat sentinta data tocmai pe motiv ca la dosar nu existau incheieri de sedinta pentru toate termenele inclusiv pentru cel de amanare a pronuntarii cu o zi , doresc sa stiu daca si acest lucru este legal ( a nu se completa incheierea de sedinta ).

Va rog evitati raspunsurile off topic iar cele referitoare la subiectele deschise sa fie argumentate, sa zic asa ... ca la tribunal , in fapt si in drept.

Va multumesc anticipat!
erhabe, utilizator
1. Nu exista o interdicitie privind amanarile de pronuntare succesive si nici cu privire la nr-ul acestora, ceea ce nu este interzis este permis.
2. Fiecarui termen de judecata ii corespunde neaparat o incheiere de sedinta sub sanctiunea nulitatii.