avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutare, Fiind in perioada de proba (90 de zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutare, Fiind in perioada de proba (90 de zile calendaristice), ...

Salutare,

Fiind in perioada de proba (90 de zile calendaristice), am vrut sa-mi dau demisia, stiind ca nu este necesar preavizul in aceasta perioada, insa angajatorul a refuzat sa-mi acorde demisia fara preaviz si m-a pus sa semnez un act precum ca data de 31 este ultima zi de munca iar contractul inceteaza cu data de 02 a urmatoarei luni.

Pot face ceva in cazul acesta sa nu fiu nevoit sa stau in preaviz?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Costelus332 , utilizator 13:51, 14 Mai 2023
Tocmai mi s-a spus ca mi se desface contractul cu litera i dupa ce i-am prezentat managerei notificarea scrisa de încetare a cim in perioada de proba, refuzandu-l si dupa facand urat.

Costelus332 a scris:

Nu am primit nici-o notificare precum ca s-a aprobat, desi, managera a spus ca HR-ul a aprobat.

Cornel Vasile a scris:

Vi s-a aprobat acea încetare?



Litera i nu mai exista de la 01.03.2003 ...HR are competenta de a decide asa ceva?
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Mai 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna intrebare, ieri nu mi-am dat seama. Din ce stiam, intai managera sau Team Leader-ul (un superior in general) trebuie sa accepte demisia unui angajat, sau sa o trimita mai departe, HR-ul doar o inregistreaza.

Cornel Vasile a scris:

Litera i nu mai exista de la 01.03.2003 ...HR are competenta de a decide asa ceva?

Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Mai 2023
Costelus332, utilizator
Demisia nu se accepta si nici nu se aproiba de catre angajator ..el ia la cunostinta si are obligatia de a o inregistra.
Multumesc mult. O zi buna!

Cornel Vasile a scris:

Demisia nu se accepta si nici nu se aproiba de catre angajator ..el ia la cunostinta si are obligatia de a o inregistra.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! ma aflu in perioada de proba (90 de zile conform contractului) ... workingcancerian workingcancerian Buna ziua! Ma aflu in perioada de proba (90 de zile conform contractului) si as dori sa mi dau demisia(sau notificare pentru incetarea activitatii, oricum e ... (vezi toată discuția)
Angajare contract nedeterminat si incetare cu prelungire pe contr. determinat de 2 luni claudiughebauer1975 claudiughebauer1975 Buna ziua, Am o problema de munca la o companie, dupa ce am fost angajat pe contract nedeterminat cu 3 luni de proba in ultimile 3 zile sefa de la HR si ... (vezi toată discuția)
Demisie perioada proba SimonaCR SimonaCR Buna-seara, Daca am contract nedterminat cu perioada de proba de 90 zile, pot sa-mi depun demisia? Trebuie sa stau in preaviz 15 zile? in preaviz se va ... (vezi toată discuția)