Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutare, Fiind in perioada de proba (90 de zile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutare, Fiind in perioada de proba (90 de zile calendaristice), ...

Salutare,

Fiind in perioada de proba (90 de zile calendaristice), am vrut sa-mi dau demisia, stiind ca nu este necesar preavizul in aceasta perioada, insa angajatorul a refuzat sa-mi acorde demisia fara preaviz si m-a pus sa semnez un act precum ca data de 31 este ultima zi de munca iar contractul inceteaza cu data de 02 a urmatoarei luni.

Pot face ceva in cazul acesta sa nu fiu nevoit sa stau in preaviz?

Multumesc
Tocmai mi s-a spus ca mi se desface contractul cu litera i dupa ce i-am prezentat managerei notificarea scrisa de încetare a cim in perioada de proba, refuzandu-l si dupa facand urat.

Costelus332 a scris:

Nu am primit nici-o notificare precum ca s-a aprobat, desi, managera a spus ca HR-ul a aprobat.

Cornel Vasile a scris:

Vi s-a aprobat acea încetare?

Litera i nu mai exista de la 01.03.2003 ...HR are competenta de a decide asa ceva?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna intrebare, ieri nu mi-am dat seama. Din ce stiam, intai managera sau Team Leader-ul (un superior in general) trebuie sa accepte demisia unui angajat, sau sa o trimita mai departe, HR-ul doar o inregistreaza.

Cornel Vasile a scris:

Litera i nu mai exista de la 01.03.2003 ...HR are competenta de a decide asa ceva?

Costelus332, utilizator
Demisia nu se accepta si nici nu se aproiba de catre angajator ..el ia la cunostinta si are obligatia de a o inregistra.
Multumesc mult. O zi buna!

Cornel Vasile a scris:

Demisia nu se accepta si nici nu se aproiba de catre angajator ..el ia la cunostinta si are obligatia de a o inregistra.