Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Defecțiune mașină de spălat din cauza unor pauze ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Defecțiune mașină de spălat din cauza unor pauze de curent ...

Defecțiune mașină de spălat din cauza unor pauze de curent repetate
Există o bază legală privind despăgubirile acordate consumatorului casnic pentru defectarea aparaturii electrocasnice datorita unor pauze de curent repetate? Mulțumesc.
Cât de veche este mașină de spălat. Acestea au o durata de viață, după care nimeni nu răspunde de buna funcționare a lor. Practic după aceea perioada omul ar trebui sa schimbe. Dar deobicei un produs cu durata lunga de viață se folosește la a ce cedează. In vremea postdecembrista erau multe pene de curent, dar mașinile nu erau sofisticate. Cele noi au multa electronică și protectie la fluctuațiile de curent. Și în ziua de azi nu cred că sunt așa de dese, care să conducă la distrugerea mașinii. Daca e o mașină nouă și e și în garanție atunci e altceva.
pauze de curent, nu. supratensiuni, da