Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, Am câteva nelămuriri legate de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, Am câteva nelămuriri legate de procedurile unui ...

Bună ziua,

Am câteva nelămuriri legate de procedurile unui administrator de bloc din centrul capitalei. Este vorba despre un bloc vechi cu probleme de reparații, etc.

După părerea mea, în această clădire există probleme majore. Există vreo modalitate (autoritate) de a efectua un "audit" și un control pentru a depista anumite nereguli și practici ilegale ale acestui administrator sau ale administrației?

În fine, voi încerca să pun câteva întrebări punct cu punct:

Administratorul utilizează propria firmă pentru a efectua reparații în bloc (țevi, terasamente, vopsitorie, etc.). Este legal sau nu? Apoi adaugă costurile acestor reparații unor anumiți locatari sau mie.
Administratorul adaugă aceste costuri la întreținere fără consimțământul proprietarului. Are voie să facă asta? Există o procedură sau un act juridic pentru a notifica și a factura proprietarului?
Apartamentul a fost dobândit prin executare silită. Datoriile la intretinere ale fostului proprietar au fost trecute pe numele meu. Este legal sau nu?
Apartamentul are două terase și se află la ultimul etaj (de acolo blocul mai are două etaje deasupra, dar sunt terasate - în scara). Terasele mele sunt practic acoperișul apartamentului de dedesubt. Cine are obligația de a repara aceste terase, având în vedere că ele practic sunt acoperișul blocului? Administratorul repară terasele și îmi adaugă în întreținere 5500 Lei.
Având în vedere că blocul este terasat de la ultimul etaj, țevile care vin de la etajele superioare trec prin tavanul și pereții apartamentului meu. Unele dintre acestea s-au spart. Administratorul repară țevile, dar lasă totul în paragină în apartament, aruncă parchetul (evident ud în urma spargerii conductelor) și nu îl repară, scoate caloriferele, lasă pereții sparti și nevopsiți, etc.
În urma lucrărilor, administratorul strică și parchetul de pe holuri (în timpul reparațiilor nu s-a utilizat protecție pentru a nu zgâria sau strica parchetul existent), muncitorii, evident, au cărat molozul cu roaba fără a proteja nimic în jur.
În fine, așa cum am spus, în acest bloc sunt multe nereguli. Întrebarea este ce se poate face? Ce sfaturi aveți? Dvs. ce ați face într-o astfel de situație?

P.S.: De adăugat faptul că eu am fost plecat și am lăsat cheia administratorului tocmai pentru a preveni sauinterveni la urgente de acest fel (inundatii etc).

Multumesc anticipat
steaua581, utilizator
Puteti contracta in nume propriu audit financiar contabil cu expert CECCAR,ocazie cu care aveti dreptul legal sa dispuneti perioada de verificare 1-3 ani,cat si obiectivele experizei
Atat timp cat executantul la finalul lucrarilor elibereaza documente justificative +garantie,totul este perfect legal
Apoi adaugă costurile acestor reparații unor anumiți locatari sau mie.

Concret care sunt acele reparatii,la parte comuna sau individuala ?
daca reparatiile intereseaza partea comuna de condominiu,acestea se achita de catre toti proprietarii care beneficiaza de respectiva instalatie din fondul de reparatii individual constituit
Administratorul adaugă aceste costuri la întreținere fără consimțământul proprietarului.

Reparatiile la partea comuna de condominiu necesita acordul proprietarilor in cazul interventiilor care necesita efort financiar major=reabilitarea termica etc
Datoriile la intretinere ale fostului proprietar au fost trecute pe numele meu

Dv datorati obligatii de intretinere strict de la momentul dobandirii calitatii de proprietar bun imobil
Debite in evidenta debitorului puteau fi recuperate de catre asociatia de proprietari prin procedura legala de instituire privilegiu imobiliar sau notificare oficiala executor cu notarea somatiei de plata in caietul de sarcini
Daca asociatia de proprietari nu a inteles sa desfasoare demersuri de recuperare sume cu titlu de restanta de la debitorul de drept este culpa exclusiva a reprezentantilor asociatiei
Asociatia de proprietari se putea institui cu pretentii direct in instanta impotriva debitorului
Chiar daca instanta de judecata dispune hotarare de obligare debitor la plata debitului,nu exista garantia recuperarii debitului in situatia in care debitorul a fost executat silit si se afla in stare de insolvabilitate
Terasele daca sunt acoperisul blocului sunt parti comune ,iar asigurarea starii tehnice intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Daca aveti nemultumiri de prestatia administartorului d eimobil care este angajatul asociatiei de proprietari,initial sesizati oficial presedinteled e asociatie
Atat timp cat dv ca proprietar nu locuiti in apartament,este greu de crezut in ziua de astazi ca "meserasii"se achita de obligatii astfel incat dv sa oferiti multumiri si bonus