Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatii deschidere srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatii deschidere srl

buna ziua. va rog sa-mi spuneti de ce autorizatii am nevoie pt a-mi putea desfasura activitatea ( distributie produse diverse) legal? mentionez ca sediul SC nu este acelasi cu punctul de lucru. astept raspunsurile voastre. multumesc
este ambiguu mesajul dvs.
daca aveti deja sc si este trecuta acea activitate intre obiectele secundare de activitate atunci trebuie sa mergeti la registrul comertului sa autorizati si acea activitate(anul trecut costa cam 100 ron)
Dati o declaratie pe propria raspundere la ORC pentru puctul de lucru.
Gabriel Iliescu, Consilier juridic
In continuare, va adresati Primariei in raza teritoriala a careia se afla punctul de lucru sau sediul social unde doriti sa autorizati activitatea, cu urmatoarele:

-cerere
-act constitutiv, certificat de inregistrare, certificat constatator
-acordul colocatarilor
- extras CF si dovada spatiului (actul care atesta posesia legala a spatiului in care urmeaza sa se desfasoare activitatea)
-schita cu dimensiunile incaperilor
-contract salubrizare
-copie CI
-daca este cazul (in functie de specificul activitatilor ce vor fi desfasurate): autorizatii sanitare, sanitar-veterinara, mediu, PSI

Veti obtine Acordul de functionare si Fisa de valabilitate
inregistrati punctul de lucru la registrul comertului si ulterior la administratia financiara .
veti vedea ce autorizatii vi se cer .