Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte ...

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte un fost angajat pentru că a avut tupeu să-i facă reclamație la ITM pentru că nu i-au fost achitate drepturile salariale pentru munca depusa ,pot proba cu dovezi (mesaje și apel înregistrat)
marianacuco, utilizator
De putut poate, ca inteleg ca a si facut-o, deci a putut.
Daca e vb de fost angajat, itm-ul nu il mai poate ajuta, poate incerca o plangere la politie- conteaza cu ce l-a amenințat sau il poate da in judecata.
A început să amenințe că îmi trimite DSV și DSP pe cap ,eu fiind in somaj mai realizam platouri aperitive pt cunoscuți ,preparate pe care le făceam in casa ,pt care mai primeam și eu un bănuț ,fiind șomajul mic
La care el a început că îmi trimite controale ,mă înjură și mă tot suna că sa nu am dovezi ,iar în apel mă înjură și mă amenința că are el prieteni și că îmi arată el de ce e in stare ,,Ce pot sa fac în situația dată ,eu de la firma lui nu am plecat prin demisie ,ei au închis ,și nici nu au plătit oameni ,și acum vin cu amenințări?

marianacuco a scris:

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte un fost angajat pentru că a avut tupeu să-i facă reclamație la ITM pentru că nu i-au fost achitate drepturile salariale pentru munca depusa ,pot proba cu dovezi (mesaje și apel înregistrat)

alea nu sunt amenintari.
ignorati-l, nu ii mai raspundeti la tel sau inchideti daca il auziti tot pe el.
ce spune el suna a sesizare ..munca nedeclarata este o fapta care atrage raspunderea juridica a dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic