avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte ...

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte un fost angajat pentru că a avut tupeu să-i facă reclamație la ITM pentru că nu i-au fost achitate drepturile salariale pentru munca depusa ,pot proba cu dovezi (mesaje și apel înregistrat)
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2023
marianacuco, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:12, 16 Mai 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De putut poate, ca inteleg ca a si facut-o, deci a putut.
Daca e vb de fost angajat, itm-ul nu il mai poate ajuta, poate incerca o plangere la politie- conteaza cu ce l-a amenințat sau il poate da in judecata.
A început să amenințe că îmi trimite DSV și DSP pe cap ,eu fiind in somaj mai realizam platouri aperitive pt cunoscuți ,preparate pe care le făceam in casa ,pt care mai primeam și eu un bănuț ,fiind șomajul mic
La care el a început că îmi trimite controale ,mă înjură și mă tot suna că sa nu am dovezi ,iar în apel mă înjură și mă amenința că are el prieteni și că îmi arată el de ce e in stare ,,Ce pot sa fac în situația dată ,eu de la firma lui nu am plecat prin demisie ,ei au închis ,și nici nu au plătit oameni ,și acum vin cu amenințări?

marianacuco a scris:

Poate un patron sa hărțuiască verbal,să înjure și să ameninte un fost angajat pentru că a avut tupeu să-i facă reclamație la ITM pentru că nu i-au fost achitate drepturile salariale pentru munca depusa ,pot proba cu dovezi (mesaje și apel înregistrat)

alea nu sunt amenintari.
ignorati-l, nu ii mai raspundeti la tel sau inchideti daca il auziti tot pe el.
ce spune el suna a sesizare ..munca nedeclarata este o fapta care atrage raspunderea juridica a dvs.
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori va rog sa ma ajutati cu o indrumare carei ... nico_leta1990 nico_leta1990 Buna ziua, As dori va rog sa ma ajutati cu o indrumare carei autoritati sa ma adresez pentru o situatie la locul de munca. Firma la care muncesc,fiind um ... (vezi toată discuția)
Fostul iubit ma ameninta! anamaria18 anamaria18 Buna! Am 18 ani. De cateva zile m-am despartit de iubitul meu iar acum imi vorbeste foarte urat, ma injura ma face in tot felul, ma ameninta ca are el grija de ... (vezi toată discuția)
Datorie la banci- imposibilitate plata mamana mamana Buna ziua.Va rog sa ma lamuriti intr-o chestiune legata de o datorie la o banca .Cu ceva timp in urma am facut un imprumut de 45oo lei,la o banca .Am platit ... (vezi toată discuția)