Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Evacuare fiu din apartament proprietate personala ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Evacuare fiu din apartament proprietate personala Exista vreun ...

Evacuare fiu din apartament proprietate personala

Exista vreun articol legislativ care sa prevada conditiile in care un fiu major poate fi evacuat din apartamentul in care locuieste impreuna cu tatal sau si care apartine acestuia pe motiv ca nu participa la cheltuielile legate de intretinere sau orice alt motiv care nu e unul care sa incalce vreo lege?

Mentionez ca nu exista scandaluri sau acte de violenta sau alte situatii exceptionale.

Multumesc

Puteți sa îl evacuați printr o acțiune în instanta,cât timp nu are un titlu locativ nu va trebuie alte justificari..Soluția legala e clara cea morala rămâne la aprecierea dvs...
N-am banuit ca poate fi atat de simplu, nici macar justificarile in instanta nefiind necesare. Ba chiar auzisem ca nu se poate daca nu exista violente, abuzuri, scandaluri, etc.

Imi puteti spune cumva si ce lege ar trebui sa citesc care prevede ceea ce spuneti dvs?

Multumesc anticipat
Procedura speciala a evacuarii din NCPC. art 1034 și următoarele ..