avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prelungire mandat administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prelungire mandat administrator firma


Bună ziua,

Aș dori un ajutor privind prelungirea mandatului de administrator la firma pe care o dețin.
Menționez că sunt administrator, totodata și asociat unic și doresc să ramân în continuare.

Am o Hotărâre AGA din 2018 prin care sunt denumit administrator cu un termen nelimitat însa la bancă la reînnoirea datelor mi-au cerut să modific această hotărare cu un termen limitat la maxim 10 ani.
Firma fiind suspenată din 2018 trebuie să fac această modificare sau nu este necesar acest pas, firma fiind inactivă.

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor !
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Mai 2023
Lead2020, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lead2020 , utilizator 20:40, 22 Mai 2023
Bună ziua,

Durata mandatului administratorului trebuie să fie menționată expres în actul constitutiv, formula „termen nelimitat” nefiind acceptată.

În cazul dvs., este necesară modificarea actului constitutiv al societății în privința duratei mandatului.
Buna ziua!

Vă mulțumesc pentru răspunsul prompt.

Vă rog frumos dacă se poate mai detaliat:
dacă firma e suspendată la momentul de față trebuie să fac aceste modificări când e suspendată firma sau după ce reiau activitatea firmei? Cu alte cuvinte: începând de când am nevoie de alt Act constitutiv și m-ar ajuta să precizați legea, articolul care se referă la acest aspect.

Mulțumesc anticipat pentru ajutorul Dvs.!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare act constitutiv antispam antispam Buna ziua si bine v-am gasit. Am fost de curand la Registrul Comertului pentru a afla de ce am nevoie pentru a prelungi mandatul (expirat) al ... (vezi toată discuția)
Mandat de administrator expirat DAIANA_ DAIANA_ Buna ziua! O firma are 2 asociati, sot si sotie, din care sotul a fost numit si administrator, cu mandat de 1 an de zile, care a expirat. Ar fi fost indicat sa ... (vezi toată discuția)
Durata mandat administrator srl gabrielab2017 gabrielab2017 Buna ziua, Daca in actul constitutiv din 2012 scrie ca durata mandatului administratorului unui srl este nelimitata, care este opinia ONRC Bucuresti? ... (vezi toată discuția)