Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Prelungire mandat administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Prelungire mandat administrator firma

Bună ziua,

Aș dori un ajutor privind prelungirea mandatului de administrator la firma pe care o dețin.
Menționez că sunt administrator, totodata și asociat unic și doresc să ramân în continuare.

Am o Hotărâre AGA din 2018 prin care sunt denumit administrator cu un termen nelimitat însa la bancă la reînnoirea datelor mi-au cerut să modific această hotărare cu un termen limitat la maxim 10 ani.
Firma fiind suspenată din 2018 trebuie să fac această modificare sau nu este necesar acest pas, firma fiind inactivă.

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor !
Lead2020, utilizator
Bună ziua,

Durata mandatului administratorului trebuie să fie menționată expres în actul constitutiv, formula „termen nelimitat” nefiind acceptată.

În cazul dvs., este necesară modificarea actului constitutiv al societății în privința duratei mandatului.
Buna ziua!

Vă mulțumesc pentru răspunsul prompt.

Vă rog frumos dacă se poate mai detaliat:
dacă firma e suspendată la momentul de față trebuie să fac aceste modificări când e suspendată firma sau după ce reiau activitatea firmei? Cu alte cuvinte: începând de când am nevoie de alt Act constitutiv și m-ar ajuta să precizați legea, articolul care se referă la acest aspect.

Mulțumesc anticipat pentru ajutorul Dvs.!