Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare, reziliere contract de vânzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare, reziliere contract de vânzare cumparare

Anulare,reziliere contract de vânzare cumparare ,buna ziua,de curând am cumpărat un teren,acum aproximativ un an am făcut antecontract de vânzare cumparare prin notariat am achitat toată suma catre cumpărător,cumpărătorul fiind în vârstă am convenit să faca o procura copilului meu pentru a rezolva cu restul de acte cadastru vânzarea cumpărare respectivului teren .Acum o lună am ieșit cadastrul, am făcut actele de vânzare cumparare a terenului,aștept doar intabularea.Mai poate contesta,anula vechiul proprietar acest contract? Mulțumesc!
costyciucu, utilizator
am achitat toată suma catre cumpărător

Cum adică?
Scuze,către vanzator

raluk0207 a scris:

am achitat toată suma catre cumpărător

Cum adică?

Din moment ce si-a primit banii, vânzătorul nu mai are de ce sa își conteste propriul contract
Rasunsul este conditionat de clauzele reciproc asumate in antecontractul de vanzare cumparare