avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Am primit plic de la o firma recuperatoare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Am primit plic de la o firma recuperatoare pe numele ...

Bună ziua!
Am primit plic de la o firma recuperatoare pe numele băiatului.
El a încheiat un contract în octombrie anul 2018 cu firma Orange și a luat un telefon și nu a plătit fiind student.
E cazul să-mi fac griji sau s-a prescris datoria fond în 2023 ?
Mulțumesc !
Ultima modificare: Duminică, 28 Mai 2023
Denisa nume, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:08, 28 Mai 2023
Griji.poate sa își facă eventual băiatul dvs cel care fiind major răspunde pt acțiunile sale.Prescriptia nu operează automat trebuie invocata în cadrul unor proceduri judiciare.Daca o sa primiți o cerere de chemare în judecata mergeți la avocat pt a vedea exact situația care rezulta din acte.Pana atunci.puteti sta relativ liniștit..
Dumneavoastră nu aveți treabă cu datoriile băiatului. Este major și răspunde personal pentru faptele lui.
Nu se știe dacă creanța s-a prescris, trebuie verificat în dosarul de executare silită, deoarece creditorul are posibilitatea de a întrerupe prescripția.
Ultima modificare: Duminică, 28 Mai 2023
Dapix, utilizator
Este indicat sa ii cautati avocat daca s-a prescris.
Va fi executat silit dacă nu va face contestatie la executare și o sa tot plătească bani și nu o sa mai termine...
Probabil suma este deja de 3 ori mai mare.

Din ce ziceți nu ii trebuie acum avocat pentru ca nu este executat dar este bine sa aveți unul ca sa nu aveți probleme ulterior.

București 2023
Ultima modificare: Duminică, 28 Mai 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avocat sa isi caute singur si va avea nevoie doar daca e chemat in judecata..
Ultima modificare: Duminică, 28 Mai 2023
gi-jane2, moderator
Datoria se poate prescrie numai in cazul in care creditorul in termneul legal nu a desfasurat acte si actiuni pentru recuperare
Dv nu aveti obligatii,fiul dv in calitate de titular contract poate suporta eventuale repercursiuni
Daca nu are bunuri in evidenta fiscala nu poate fi executat silit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

in cat timp o datorie poate fi prescrisa? nelutza nelutza Buna ziua In cat timp o datorie poate fi prescrisa? In anul 2015 am facut un credit de nevoi personale la BT in valoare de 16.000 de lei . Dupa 6 luni nu am ... (vezi toată discuția)
Despre executare silita costica57 costica57 Am un credit contractat la o banca,eu titular iar baiatul meu coplatitor.Am platit ceva timp dar dupa aceea nu am mai avut cum sa platesc ramanand fara ... (vezi toată discuția)
Somatii plata - amenintare executare silita ash ash Buna seara, Am si eu 2 spete: 1. Un credit cu buletinul facut in octombrie 2007 pe 24 luni. Dupa un an, nu se mai face nicio plata /restituire. Pana in ... (vezi toată discuția)