Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bună ziua! Am primit plic de la o firma recuperatoare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bună ziua! Am primit plic de la o firma recuperatoare pe numele ...

Bună ziua!
Am primit plic de la o firma recuperatoare pe numele băiatului.
El a încheiat un contract în octombrie anul 2018 cu firma Orange și a luat un telefon și nu a plătit fiind student.
E cazul să-mi fac griji sau s-a prescris datoria fond în 2023 ?
Mulțumesc !
Denisa nume, utilizator
Griji.poate sa își facă eventual băiatul dvs cel care fiind major răspunde pt acțiunile sale.Prescriptia nu operează automat trebuie invocata în cadrul unor proceduri judiciare.Daca o sa primiți o cerere de chemare în judecata mergeți la avocat pt a vedea exact situația care rezulta din acte.Pana atunci.puteti sta relativ liniștit..
Dumneavoastră nu aveți treabă cu datoriile băiatului. Este major și răspunde personal pentru faptele lui.
Nu se știe dacă creanța s-a prescris, trebuie verificat în dosarul de executare silită, deoarece creditorul are posibilitatea de a întrerupe prescripția.
Dapix, utilizator
Este indicat sa ii cautati avocat daca s-a prescris.
Va fi executat silit dacă nu va face contestatie la executare și o sa tot plătească bani și nu o sa mai termine...
Probabil suma este deja de 3 ori mai mare.

Din ce ziceți nu ii trebuie acum avocat pentru ca nu este executat dar este bine sa aveți unul ca sa nu aveți probleme ulterior.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avocat sa isi caute singur si va avea nevoie doar daca e chemat in judecata..
gi-jane2, moderator
Datoria se poate prescrie numai in cazul in care creditorul in termneul legal nu a desfasurat acte si actiuni pentru recuperare
Dv nu aveti obligatii,fiul dv in calitate de titular contract poate suporta eventuale repercursiuni
Daca nu are bunuri in evidenta fiscala nu poate fi executat silit