Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca succesiunea ...

Buna ziua,
Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca succesiunea dupa parinti lor si bunicii materni.
In caz ca nu se inteleg si se ajunge in instanta . Pe ce criterii se face impartirea patrimoniului?
Si ce aspecte constituie avantaj ( cine a avut grija de defunctii, cine a platit impozitele pe terenuri, etc) ?
Va multumesc
Nici unul din motivele invocate de dvs nu constituie un avantaj din punct de vedere legal.Bunurile se împart în mod egal dacă este posibil.in natura,în loturi cu valori egale sau apropiate.Daca nu se pot împărți x în natura se atribuie uneia dintre părți cu obligatia de a i despăgubi pe ceilalți.Pt.un imobil construcție e preferat cel care a locuit acolo,a adus îmbunătățiri etc..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat