avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca succesiunea ...

Buna ziua,
Tatal meu si fratii lui urmeaza sa faca succesiunea dupa parinti lor si bunicii materni.
In caz ca nu se inteleg si se ajunge in instanta . Pe ce criterii se face impartirea patrimoniului?
Si ce aspecte constituie avantaj ( cine a avut grija de defunctii, cine a platit impozitele pe terenuri, etc) ?
Va multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici unul din motivele invocate de dvs nu constituie un avantaj din punct de vedere legal.Bunurile se împart în mod egal dacă este posibil.in natura,în loturi cu valori egale sau apropiate.Daca nu se pot împărți x în natura se atribuie uneia dintre părți cu obligatia de a i despăgubi pe ceilalți.Pt.un imobil construcție e preferat cel care a locuit acolo,a adus îmbunătățiri etc..
Ultima modificare: Luni, 29 Mai 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilirea dreptului de proprietate cand 3 dintre cei 4 mostenitori nu au avut grija de mostenirea lor. aly_yoana aly_yoana In 1998, in urma decesului bunicii mele. prin succesiune, au fost stabiliti 4 mostenitori, toti frati, fiecare fiindu-le stabilite cote parti egale din casa si ... (vezi toată discuția)
Partaj succesoral ada4dey ada4dey Buna seara, Am si eu o nelamurire: Avem o mostenire la tara care consta in casa cu teren totalizand 2000 m si teren agricol 6000 m.Parintii au decedat.Am ... (vezi toată discuția)
Mostenire miticasu miticasu Buna seara, Bunicul meu a cumparat niste terenuri si o casa in anii 1942 si 1945 in anii 1970 a dat casa tatalui meu dar fara acte. In 1986 bunicu a murit tata ... (vezi toată discuția)